REJS NA ATLANTYKU – ZACHODNIE WYBRZEŻE FRANCJI (BRETANIA) DWA TERMINY!!!

 BRETANIA – „Kraj morza”

TERMIN REJSU nr 1:  08-18.09.2012

TERMIN REJSU nr 2:  19-29.09.2012

Cena: 2590,00 PLN

opłaty dodatkowe: 130€ kasa pokładowa i 150€ kaucja (raczej zwrotna)

dystrybucja:

chcesz popłynąć, kliknij to niżej, hue hue hue

KONTAKT:

Jarek Raj, tel. 888 48 33 34, jarek.raj@gazeta.pl

Bretania – wchodząca głęboko w Atlantyk, północno-zachodnia część Francji, znana wśród Celtów jako Armoryka – kraj morza.

Długie, postrzępione wybrzeże, omywane przez potężne przypływy, jest największym atutem Bretanii. Wzdłuż północnego wybrzeża ciągną się wspaniałe plaże ze znanymi kurortami,  a w cichych zatoczkach kryją się małe porty rybackie. Część południowa charakteryzuje się łagodniejszym klimatem, a część zachodnia zasłużyła sobie na miano Finistere – koniec Ziemi.

Bretania jest idealnym miejscem do żeglowania zarówno wzdłuż przylądków i plaż północnego Coted’Emeraude i Cote de Granit Rose, jak i wzdłuż południowego wybrzeża pełnego śladów czasów prehistorycznych, na przykład Carnac lub Golfe du Morbihan. Wody wokół Bretanii charakteryzują się dużymi pływami i silnymi prądami, bywają niespokojne, a czasami zaskakująco łagodne.

Saint Malo to otoczona murem warownym miejscowość portowa i turystyczna. Miasto rozwinęło się przy klasztorze założonym w VI wieku przez walijskiego mnicha Maclo (Malo). W swojej bogatej historii było przedmiotem sporów między biskupami a książętami, prężnym ośrodkiem handlowym oraz  bazą sławnych korsarzy.

Roscoff to również dawna baza korsarzy, a dziś port i kąpielisko. Ślady wspaniałych żeglarskich tradycji i dawnej świetności nadal są widoczne na fasadach ówczesnych rezydencji z różowego granitu oraz starym porcie.

Osłonięty przez półwysep Grozon Brest jest najważniejszym portem marynarki wojennej Francji i ważnym miastem handlowym. Z promenady roztacza się rozległy, fantastyczny widok na zatokę Rade de Brest. Warto zobaczyć zamek z XIIw mieszczący dziś wspaniałe muzeum marynistyczne, a także największe w Europie akwarium i największy w Europie most zwodzony.

Na początku XX w. Douarnenez był przodującym portem rybackim z flotą liczącą ponad 1000 łodzi. Dziś rybołówstwo jest nadal głównym zajęciem mieszkańców, ale miasto nabrało charakteru turystycznego. W malowniczym porcie roi się od kafejek, restauracji rybnych i sklepików z pamiątkami. Ciekawostką jest pływające muzeum szkutnictwa. A romantycznych żeglarzy zainteresuje z pewnością mała wysepka nieopodal, związana z tragiczną historią miłosną Tristiana i Izoldy.

Pointe du Raz to wąski , wysoki na 80 metrów  cypel, który wcina się w Atlantyk na skraju Cap Sizun. Widok poszarpanych skał i rozbijających się o nie spienionych do białości fal robi wrażenie. Z dala od brzegu, na samotnej skale stoi niewzruszenie wspaniała latarnia morska   Ar Men.

Concarneau jest malowniczym portem rybackim, a jego główną atrakcją jest XIV-wieczna twierdza. Miasto obwarowane jest granitowym murem, który został częściowo udostępniony zwiedzającym. Wąskie uliczki pełne są sklepików i restauracji, a muzeum portowe mieszczące się w starych barakach, pokazuje życie miejscowej ludności na przestrzeni wieków, historię miasta i tutejszego rybołówstwa.

Carnac należy do największych stanowisk prehistorycznych. W okolicy miasta znajduje się „aleja” wyznaczona menhirami, grobowcami i kromlechami datowanymi na około 4 500 lat p.n.e. Najwyższe menhiry mierzą nawet 6,5 metra. Warto tu zobaczyć muzeum prehistorii oraz kościół St.Cornely z pięknym drewnianym stropem i malowidłami. Dziś miasto jest znanym nadmorskim kurortem i zachwyca turystów przepięknymi, ciągnącymi się daleko na południe plażami.

Bretania jest pełną uroku, barwną krainą, stykającą się z potężnym oceanem. Kultura bretońska najsilniej przejawia się właśnie w jej zachodniej, nadmorskiej części. Tradycyjne stroje, potrawy i muzyka celtycka są nieodłącznymi elementami bretońskiego stylu życia. Zarówno w większych miastach jak i małych portach rybackich nietrudno o dobrze zachowane całe dzielnice średniowieczne, gdzie domy o konstrukcji szkieletowej mieszczą kramy, sklepiki, tradycyjne bary naleśnikowe i restauracje. Porty często o charakterze obronnym przypominają wiekowe morskie tradycje regionu, a zachowane w dobrym stanie zamki ciągną się wzdłuż całego wybrzeża.

Warto poznać ten interesujący pod względem kulturowym i historycznym region Francji. Rejs wzdłuż jego malowniczego i dzikiego wybrzeża dostarczy mocnych wrażeń nawet wymagającym żeglarzom. Urzekająca jest natura Bretanii, poszarpane skaliste wybrzeże i łagodne ujścia rzek, otwarte i burzliwe przestrzenie oceanu, malownicze i ciche przystanie. Kto raz opłynął jej wszystkie przylądki, z pewnością będzie tu wracać wiele razy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s